Renovovali jsme
KVH Adam >Výstavba a technika >Renovovali jsme >
                                                                  DOPRAVNÍ ČERPADLO NA VODU  Z&S

   Před časem se ve sběrných surovinách objevilo velmi zajímavé čerpadlo na vodu s motorovým pohonem. Prakticky na první pohled bylo zřejmé, že je to stroj, kterých asi už moc nebude. Tím spíš, že bylo téměř kompletní a na pár maličkostí bez novodobých úprav.
Po dohodě s majitelem sběrny bylo čerpadlo odkoupeno a odvezeno. Téměř dvoumetrákové
zařízení nám dalo zabrat jak při nakládce, tak i vykládce doma.
Velmi důležitá je u takového předmětu historie, tedy alespoň po muzejní stránce. Po pár nedorozuměních se podařilo nakonec sehnat člověka, který čerpadlo do šrotu odvezl.
Získali jsme cenné informace. Čerpadlo bylo původně součástí strojního vybavení jedné z textilních továren v Orlických horách. Zřejmě již od přelomu dvacátých a třicátých let, kdy bylo vyrobeno. Jedno z nepodložených tvrzení uvádí, že mělo údajně sloužit pro čerpání surové vody pro chlazení strojů v tamní vodní elektrárně. Nicméně při některé modernizaci strojního vybavení továrny bylo vyřazeno jako nepotřebné a nahrazeno novým. Zde jako nepotřebný stroj jej odkoupil tehdy jeden ze zaměstnanců, který čerpadlo chtěl používat na zalévání zahrádky. K tomuto záměru vlastně nedošlo a čerpadlo několik desítek let zahálelo v kůlně. Teprve nyní se současný majitel rozhodl pro nedostatek místa čerpadlo dát pryč.
Pokusil se jej nabídnout jednomu místnímu velmi známému muzeu, kde kupodivu nebyl projeven žádný zájem čerpadlo  získat a tak putovalo ihned do šrotu.    
   Protože čerpadlo je pístové, vertikální se setrvačníkovým pohonem, velmi nápadně  na první pohled připomíná pístová čerpadla používaná na opevnění v třicátých letech. Pochopitelně velkým rozdílem je umístění pracovního válce mimo studnu, což u originálních čerpadel bylo naopak ve studni, čímž se automaticky mnohonásobně zvýší výtlak.
   Takže i přesto, že se nejedná o originální čerpadlo, rozhodli jsme se unikát repasovat do funkčního stavu a v budoucnu osadit na studnu pěchotního srubu K-S 37. Myslíme si, že taková technická zajímavost si zaslouží, aby setrvala v regionu kam historicky náleží.
   Při zvážení všech technických parametrů a s využitím některých moderních maličkostí, bude
schopné dopravovat vodu z hloubky asi pětadvaceti metrů  a tlačit až do zásobních nádrží v horním patře objektu. A to se zachováním konstrukčních otáček setrvačníku.

   Čerpadlo bylo vyrobeno v roce 1929 ve strojírnách ve Štěpánově u Olomouce - ZŐPTAUER und STEFANAUER BERGBAU und EISENHŰTTEN A.G. Společnost byla mimo jiné v období R-U známá velkovýrobou ocelových prvků pro probíhající výstavbu železnic. Ovšem po pádu monarchie se společnost začala potýkat s nedostatkem zakázek a postupně byla nucena přejít na malosériovou výrobu. Známé produkty byly např.: řemenice, setrvačníky, litinové skříně pro průmyslové stroje, šicí stroje, stabilní motory(později Moravia). Právě námi uváděné čerpadlo bylo součástí jedné pravděpodobně z posledních sérií vyrobených v tomto závodě, protože na začátku třicátých let společnost Z&S zkrachovala a byla postupně rozdělena na menší firmy, které se zabývaly spíš výrobou malosériovou.

Technické údaje čerpadla:

Rok výroby:                     1929
Výrobní číslo:                    569
Typ:                                   48H
Výkon:                            1.6 PS
Otáčky klikového hřídele: 225

   Čerpadlo plunžrové, jednočinné, vertikální s motorickým pohonem. Klikový hřídel uložený horizontálně v bronzových pouzdrech s kroužkovým mazáním. Ojniční čep a vodící plochy křižáku jsou mazány směsí oleje pomocí knotových maznic. Pístní čep je mazán štaufferovou maznicí.
Utěsnění pístu ve válci zajišťuje stahovací ucpávka s několika závity osinkové šňůry. V bloku jsou umístěné dva masivní bronzové ventily s vinutou pružinou, přepouštěním tlaku mezi komorami pomocí šroubu lze upravovat výkon čerpadla. V bloku čerpadla nad ventilovou komorou se nachází prostor "větráku",což je vyrovnávací vzdušník. Síla od třífázového elektromotoru se přenášela pomocí řemenice a dvojice klínových řemenů na setrvačník naklínovaný na klikový hřídel. Původní povrchová úprava byla provedena základním nátěrem na bázi grafitu (zachováno) a vrchním emailovým nátěrem modré barvy. Setrvačník byl opatřen metalickou barvou světle modrého odstínu.

Technické údaje původního elektromotoru:

BERGMANNWERKE BODENBACH (Bergmannovy elektrozávody v Děčíně)

Výrobní číslo:      39079
Typ:                   KD 1.5/6
Výkon:                 750W
Otáčky:             950 ot./min.
Napětí statoru: 330/190 V  (2,26/3,91 A)
Kmitočet:      50 per.  cos.a 0,75 

Zcela uzavřená konstrukce proti odstřikující vodě, mazání kluzných ložisek olejem, utěsnění koženými ucpávkami. Původní ochranný nátěr: email šedé barvy.

Takže budeme se těšit až se stroj roztočí a bude sloužit k účelu, ke kterému byl před více než osmdesáti lety vyroben - k čerpání vody.

Ještě oslovení přihlížejících čtenářů. Prosíme o jakékoliv informace o výrobním programu společnosti Z&S, případně uvítáme katalog výrobků nebo reklamu z tisku apod.

Přikládáme několik fotografií z renovace čerpadla, které bylo po demontáži shledáno jako prakticky nefunkční. Hlavním problémem  byl zkorodovaný ocelový píst, který netěsnil a musel být nahrazen novým z nerezu.
Demontáž:
Montáž:
   Dne 30.12.2012 proběhla montáž repasovaného čerpadla na studnu objektu K-S 37. Asi nejnáročnější byla úprava pochůzného plechu, který je uzpůsoben tak, aby jej bylo možné kdykoliv bez obtíží vysunout a sejmout. Montéři  se snažili, aby provedení bylo precizní.
   Pro pořádek uvedeme, že se v žádném případě nejedná ani zdaleka o originální čerpadlo zde původně namontované. Naopak tento unikát byl vyroben ještě osm let před tím, než na Adamu vyrostla první staveniště.
 foto: Petr Minář (30.11.2012)
Související :
---Vodoinstalace K-S 37---
Skrýt menu
Aktualizováno:
1.Říjen 2022 v 14:30
Počasí Mladkov - Petrovičky - Slunečno.cz
Webové kamery (TTNET)
Vytisknout
Mapa webu
Diagram objektů
Nahlásit chybu nebo nás kontaktovat
MENU
Klikni