Palposty
KVH Adam >Diagram objektů >Náhradní palebné postavení baterie horských kanónů vz.15 >
   Náhradní palebné postavení baterie horských kanónů vz. 15, ráže 7,5 cm, původně plánované do blízkosti tvrzového dělostřeleckého srubu K-Am-S 45  „Jabůrek“. Postavení bylo po náročné předchozí rekognoskaci vybráno v květnu 1938 po zjištění, že tyto zbraně nelze ke srubu umístit vzhledem k dosud probíhajícím stavebním pracím a místo bylo zvoleno s velkou pravděpodobností také s ohledem na možnost alespoň částečně plnit palebné zadání dosud nevybudované dělostřelecké otočné věže K-Am-S 42.
   Součástí palebného postavení byly tři čtvercové okopy pro kanóny, umístěné na dřevěných točnách,  a kryté dřevěnými přístřešky, čtyři (pravděpodobně rovněž kryté) dřevozemní kryty pro mužstvo a skladování munice a rovněž dřevozemní velitelské stanoviště.     
   V místě palebného postavení byla při průzkumu nalezena řada zajímavých důkazů činnosti příslušníku baterie, zejména velké množství plomb z muničních truhlíků, nebo také límcový štítek vojáka dělostřeleckého pluku č. 331 Příbram, který zřejmě poskytoval „hraničářům“ dělostřelecké specialisty.
   Postavení je umístěno přibližně mezi objekty druhého sledu LO úseku A č. 235 (A) a č. 236 (E) a je k němu od lesní komunikace vybudován přístupový okop velkého profilu, umožňující zásobovat  baterii střelivem a dalším materiálem také pomocí malotonážních nákladních automobilů. V úrovni velitelského stanoviště se okop dělí na dvě únikové větve, pokračující dále jižním směrem k náhradnímu velitelskému stanovišti v prostoru Kostelního vrchu.
Fotografie, nákresy a text: Pavel Slezák
Horský kanón vz.15 Horský kanón vz.15
Situační nákres objektů do dobové mapy Plánek okopů Situační nákres cest do dobové mapy
Plánek nálezů plomb a límcového štítku Plomba z muničního truhlíku
  Límcový štítek
Zdroj: Gregar, Komanec, archiv Slezák 2014-2015 Zdroj: Gregar, Komanec 2014-2015 Zdroj: Gregar, Komanec 2014-2015
Skrýt menu
Aktualizováno:
1.Říjen 2022 v 14:24
Počasí Mladkov - Petrovičky - Slunečno.cz
Webové kamery (TTNET)
Vytisknout
Mapa webu
Diagram objektů
Nahlásit chybu nebo nás kontaktovat
MENU
Klikni